piątek, 30 października 2020

Józef Ignacy Kraszewski - Banita

 


Historia Samuela Zborowskiego, awanturnika i syna wielkiego, zasłużonego i starożytnego rodu, obłożonego banicją za morderstwo popełnione podczas uroczystości koronacyjnych Henryka Walezego i straconego na mocy tego wyroku z rozkazu Jana Saryusza Zamoyskiego, Kanclerza Wielkiego Koronnego i Hetmana Wielkiego Koronnego, spełniającego wolę i rozkaz Stefana Batorego.
Jak wiadomo, powieści Kraszewskiego są nierówne. Niektóre dobre i wartkie, inne rozłażą się w dygresjach i nieciągłościach. Banita lokuje się bliżej tych pierwszych. Powieść jest może odrobinę za długa, ale Kraszewski czuł konieczność przedstawienia stopnia złożoności i niejednoznaczności przedstawianych postaci, a na to potrzebne były kolejne strony druku. Jednak dzięki temu, przed Wasze uszy trafia dzieło, które - szczególnie z zakresie tomu trzeciego - daje sporo do myślenia i nasuwa wiele skojarzeń z naszą współczesnością.
Polecam

Na serwerze Maćka spakowany plik jest tu: http://ramoty.poczytajmimako.pl/index.php?dir=Mako%20czyta%20ramoty/&file=JIK_Banita.zip

Na mega tu: https://mega.nz/file/bYAnGCSa#s7EkntZK1VSEp6yORkPd5dfU0XmLc9SHEQM39BlabMo

A w odcinkach, tymczasowo także tu: https://mega.nz/#F!7JxVCD4Q!FC1e-z18Le2IjXcIcr6yJQ

2 komentarze:

  1. W sumie powinnam kiedyś się z tym zapoznać, opowiadałam bowiem o tej historii w ramach wycieczek "Pitaval krakowski", przed laty. Okładkę tu widzę dość antyczną, ale zakładam, że powieść wyszła także później.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poszczególne powieści i cały cykl historyczny były wydawane wielokrotnie. Nie ma problemu ze znalezieniem. A poza tym, polecam zbiór esejów Jarosława Marka Rymkiewicza - Samuel Zborowski, jako spojrzenie uzupełniające historię.

      Usuń