niedziela, 9 października 2022

Erazm Majewski - Doktor Muchołapski

 


Fascynująca lektura! Z bardzo wielu powodów, czasami nieprzewidzianych i niezamierzonych przez Autora.
Jest to bowiem powiastka fantastyczna dla młodzieży, napisana na przełomie XIX i XX wieku, mająca w zamierzeniu wzbudzić w czytelniku ciekawość przyrodniczą. Pretekst jest prosty - przypadek zmniejszenia się do rozmiarów 120 razy mniejszych, niż w normalnym życiu. Z tej to lilipuciej perspektywy doktor Muchołapski patrzy na otaczającą go przyrodę, głównie na owady.
Co w tym interesującego? Po pierwsze - każda próba pokazania otaczającej nas rzeczywistości z jakiejś innej, niż powszednia, perspektywy jest interesująca. Czy Majewskiemu udało się zainteresować czytelnika? Jak na dzisiejsze standardy, całość jest zbyt rozgadana i zbyt wiele encyklopedycznych informacji zawiera. Ale w dalszym ciągu mnóstwo ciekawostek można tam znaleźć.
Nieoczekiwanym przez Autora wymiarem jest z pewnością konfrontowanie stanu wiedzy entomologicznej sprzed ponad wieku z widzą dostępną nam obecnie.

Swoją drogą, ciekawe ilu studentów biologii z pierwszej połowy XX wieku trafiło na takie właśnie studia z powodu młodzieńczej fascynacji Doktorem Muchołapskim.


Link: https://mega.nz/file/GEJgHZSD#nMJvzPor1e_49R-Ok3FcLAMIoZycu-B5fcfQPU5yVeE

http://ramoty.poczytajmimako.pl/index.php?dir=Mako%20czyta%20ramoty/&file=Erazm%20Majewski_Doktor%20Mucholapski.zip

5 komentarzy:

 1. Mako ogromnie Ci dziękuję!!! Kocham te Perły! Nareszcie dziś odżyłem! Naprawdę dzięki tej ramocie moja deprecha i nerwica natręctw na dziś schowa sie w cień...jestem szczęśliwy :) To wiele dla mnie znaczy szczególnie po kłopotach które mnie nawiedziły(ale kto ich nie ma, wiec trza brac się w garśc) , A to że wykasowałem swoje wpisy to właśnie przejawy mojej depresji i wyniku przemyśleń że i tak nikt ich nie czyta i reaguje ;( Bardzo Ci dziękuję! Kocham Cię!!!!! :) Pięknego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj, opis książki mnie zainteresował, więc się byćmoże na nią skuszę. Mam też pytanko. Czy pozycja ta zostanie dodana na srv Maćka, gdyż mam dość wolny internet a niestety mega przynajmniej przez stronę nie umożliwia wznawiania ściągania w razie kłopotów.
  Pozdro
  DJ Graco

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za wrzute, pobieram na pewniaka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm.... Po raz pierwszy od lat niezbyt zachwycony...

  OdpowiedzUsuń
 5. Gorąco polecam wszystkim - i małym i dużym i mądrym i głupim.
  Mako - duży plus+++++.
  A może „W Otchłaniach czasów” tegoż autora?

  OdpowiedzUsuń