czwartek, 10 listopada 2016

T.E. Lawrence - Burza nad Azją [Audiobook PL]

Autor i bohaterowie opisywanej historii

Jedynym powodem, dla którego dostajecie "Burzę nad Azją" jako odrębną pozycję jest moja nieświadomość i decyzje edytorskie przedwojennej "Biblioteki groszowej". Pewnie z powodów czysto handlowych dzieło Lawrence'a w oryginale zatytułowane "Revolt in the Desert" zostało w wydaniu polskim podzielone na "Bunt Arabów" i "Burzę nad Azją". Ja zorientowałem się w tym, kiedy dobrnąłem do ostatniego rozdziału "Buntu", stwierdziłem, że akcja w żaden sposób się tam nie kończy, a w dodatku znajduje się tam informacja o dalszym ciągu w "Burzy". Byłbym swój błąd naprawił od razu, ale zdobycie owej drugiej części trochę mi zajęło.
Ale niniejszym wszystko wraca do normy.
Co prawda są dwa audiobooki i tytułach odpowiadających przedwojennej edycji, ale postanowiłem, że w "Burzy" rozdziały (pliki) będą miały numerację kontynuującą numerację z "Buntu'. Jeśli więc ktoś sobie życzy, może nowe i stare pliki wrzucić do jednego katalogu, który zawierać będzie w całości książkę "Revolt in the Desert".
Żeby całą sprawę jeszcze zamotać, przypomnę, że "Revolt" to niejako skrócona i poddana późniejszym przeróbkom wersja wiekopomnego dzieła Lawrence'a - "Seven Pillars of Wisdom", czyli "Siedem filarów mądrości", którą w bardziej współczesnym przekładzie Jerzego Schwakopfa wydał w 1998 roku Państwowy Instytut Wydawniczy.
Historycy głoszą, że Lawrence nie opisał "samej prawdy i tylko prawdy". Pewnie nie, bo żadnej pojedynczy człowiek nie jest w stanie sięgnąć poza swoją subiektywną ocenę zdarzeń, tym bardziej, jeśli są to zdarzenia świeże, w których sam ogrywał rolę więcej niż obserwatora. Jakby nie było, mamy do czynienia z jednym z nielicznych w historii ludzi, którzy nie będąc królami, dyktatorami, wodzami itp. zmienili kształt geopolityki XX wieku, a konsekwencje tej zmiany trwają także w naszym wieku XXI, i nikt nie wie, jak długo jeszcze będą trwać.
Szczerze polecam. Im się człowiek bardziej zagłębia w lekturę i im lepiej poznaje i zapamiętuje opisywane postaci, tym łatwiej nadążyć za autorem i ogarnąć wzrokiem opisywaną przez niego, absolutnie fascynującą rzeczywistość.

https://mega.nz/#!SFwASIoA!7j3-WHFkvhezHY6T33M1BGjxTYgPqvqPDDGQ4HWkAqo
http://ramoty.poczytajmimako.pl/index.php?dir=Mako%20czyta%20ramoty/&file=TE_Lawrence-Burza%20nad%20Azja.rar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz