wtorek, 21 stycznia 2025

Władysław Umiński - Na drugą planetę


 O przypomnienie twórczości Umińskiego, zwanego "polskim Verne'm" byłem proszony już dawno, jeszcze za czasów śp. bloga "poczytaj mi mako" :). Dopiero teraz mogłem te prośbę spełnić, ponieważ z dniem 31 grudnia 2024 roku upłynęło 70 lat od śmierci tego autora, więc jego twórczość przeszła do domeny publicznej.

"Na drugą planetę" to dzieło jeszcze XIX-wieczne, wyraźnie inspirowane twórczością Juliusza Verne'a. Więcej w niej literatury przygodowo-podróżniczej, niż fantastyki. Ale to fantastyka jest rdzeniem tej powieści. Bo czymże innym, a nie fantastyką, jest pisanie o poszukiwaniu kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi. W dodatku poszukiwanie to odbywa się przy użyciu środków naukowych, więc nawet o rdzeniu SF można tu mówić.

Mam nadzieję, że będziecie mieli trochę radości z poznawania (albo przypominania sobie) powieści fantastycznych Władysława Umińskiego. Ja, czytając, dobrze się bawiłem :)

U Maćka: https://ramoty.poczytajmimako.pl/index.php?dir=Mako%20czyta%20ramoty/&file=Uminski%20-%20Na%20druga%20planete.zip

Na mega: https://mega.nz/file/TJpUgaqb#i7mxkJH-Em-udoVd1djvgA7DJ3ll4xnEvtQcGhcDdhU

Nieśmiało przypominam, że można dorzucić się do powstawania moich audiobooków na patronite.pl/makoczytaramoty

czwartek, 16 stycznia 2025

Ludwik Stasiak - Krwawe ręce


Bardziej malarz niż pisarz. Bardziej nowelista niż powieściopisarz. Uczestnik słynnego wesela w Bronowicach. I bardzo zapomniany. 

"Krwawe ręce" to opowieść osnuta wokół historii rabacji galicyjskiej i krwawego dzieła Jakuba Szeli. Ale, choć jego bohaterami są także postaci historyczne, nie jest to wierny i bezdyskusyjny opis tamtych wydarzeń. Jest to zdecydowanie powieść podporządkowana przesłaniu wolnościowemu i skierowana przeciw austriackiemu zaborcy. Napisana jeszcze w czasach niewoli, zawiera jednak spostrzeżenia, które z perspektywy późniejszej historii są zadziwiająco (i ponuro) trafne.

Powieść zawiera dość brutalne opisy tortur. Ostrzegam, że mogą one osobom bardziej wrażliwym wydać się zbyt plastyczne.

Audiobook do pobrania tu: https://ramoty.poczytajmimako.pl/index.php?dir=Mako%20czyta%20ramoty/&file=Ludwik%20Stasiak%20-%20Krwawe%20r%C4%99ce.zip

oraz tu: https://mega.nz/file/yFgwADTK#L8hgj3yQ3v9c6wjSRoZN6ZJdRy430FOdCN8ibrDWVe8

Nagranie powstało dzięki wsparciu patronów wymienionych w pierwszym i ostatnim pliku audiobooka. Do grona patronów można dołączyć na https://patronite.pl/makoczytaramoty

Serdecznie dziękuję!