czwartek, 27 września 2018

Artur Gruszecki - Za króla Stefana

Słowo o autorze - przedwojenny naturalista, czasami nazywany "polskim Zolą". "Za króla Stefana" to jego jedyna powieść historyczna, a zarazem powieść ostatnia i wydana pośmiertnie.

Akcja rozgrywa się w czasie wojny z Gdańskiem, po elekcji Stefana Batorego. Postacią osiową jest Stanisław Żółkiewski - późniejszy hetman polny, a w czasie opisywanym w powieści - rotmistrz husarski.

Cała powieść zbudowana jest na silnym antagonizmie polsko-niemieckim oraz katolicko-protestanckim. Rzeczpospolita jest więc polska i katolicka, a Gdańszczanie niemieccy i luterańscy. Cała masa uproszczeń - co nie stanowi zarzutu, a raczej ostrzeżenie. Nie jest to jedna z tych powieści historycznych, z których można uczyć się historii. (Wiem, że z większości nie można, ale bywają takie, w których tło opisane jest w miarę wiernie. Tu tak nie jest.)

Zachęcam do przeczytania/przesłuchania, więc nie będę streszczał fabuły. Pozwolę sobie tylko na taką refleksję: powieść zaczyna się dynamicznie, ma ciekawie zarysowane główne wątki. Nie potrzeba wiele wyobraźni, aby "zobaczyć" ją w roli scenariusza filmowego, najlepiej do serialu w stylu "Czarnych chmur". I niestety im dalej, tym więcej wątków prowadzonych jest bez pomysłu, aż do zakończenia, którego właściwie zupełnie brakuje.

Niemniej jednak, w rękach dobrego i kreatywnego scenarzysty ma potencjał, aby stać się kinowym hitem. Proponuję więc prywatną zabawę w to, jak każdy z Was poprowadziłby losy bohaterów, i jakim zwieńczeniem zamknął akcję.

http://ramoty.poczytajmimako.pl/index.php?dir=Mako%20czyta%20ramoty/&file=Gruszecki_Za%20krola%20Stefana.rar

https://mega.nz/#!PQ4CnCLI!EXPA4jrmIB3nOFFLxuaPbb5_de3VN2_bWoMdDRlfk4k

7 komentarzy:

 1. Mniejsza, że nie uważał Sz. Pan za słuszne z niewiadomych powodów dopuścić do umieszczenia w korespondencji moich uwag dot. poprzedniej publikacji, ale niniejsza zawiera poważną usterkę - brak pliku 1017.
  Nie wiem - czekać na naprawienie "feleru" czy też...
  Dziękując za dostęp - pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strona przestała mi raportować komentarze do moderacji. Nie byłem świadom ich istnienia. Co usterki - dochodzę w czym rzecz.

   Usuń
  2. Paczkę z brakującym plikiem wrzucę dziś wieczorem

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. Moderacja...Hmmm...
   Z podziękowaniem za szybką interwencję...

   Usuń
  5. Właśnie moderacja. Bez niej pod każdym postem byłaby tona spamu w łamanym angielskim. Paczka z pełną zawartością idzie na serwery. Pojedynczy plik można pobrać spod linku "Aktualnie nagrywana ramota" na prawym panelu.

   Usuń
 2. Zaczynam drugi tom ,i jak zawsze słuchając tego głosu przenoszę się całą duszą w przeszłość ,oczyma wyobraźni przemieszczam się nad ludźmi ich losami miejscami do ktorych przybywali..magia w głosie ,dziękuję.

  OdpowiedzUsuń