wtorek, 13 września 2016

Zapowiedź - T.E. Lawrence - Bunt Arabów


Większość z nas kojarzy postać Thomasa Edwarda Lawrence'a choćby tylko jako postać unieśmiertelnioną w brytyjskim filmie z początku lat 60-tych ubiegłego wieku "Lawrence z Arabii", z genialnym Peterem O'Toolem w roli tytułowej. Film Davida Leana oparty był (mniej lub bardziej wiernie) na najważniejszej książce w literackim dorobku T.E. Lawrence'a - Siedem filarów mądrości. Pewnie w kolejną w porządku malejącej świadomości jest wiadomość, że T.E. Lawrence samodzielnie przygotował skróconą wersję swojej najważniejszej książki, zatytułowaną "Revolt in the Desert", wydaną w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego (i chyba nigdy później - przynajmniej mnie się nie udało znaleźć informacji o jej reedycji) w tłumaczeniu Janiny Sujkowskiej pod tytułem "Bunt Arabów".
Być może się mylę, ale chyba po upływie 100 lat od jej napisania, nadal warto się z tą pozycją zapoznać. Choćby po to, aby odrobinkę lepiej rozumieć to, co się obecnie dzieje na Bliskim Wschodzie (a w konsekwencji w wielu innych miejscach).
Bo gdyby Anglicy...

3 komentarze:

 1. jak już trafiłeś Mako do Arabii to może następnym razem cykl Arabski Karola Maya? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem. Nie znam. Ale jeśli Arabię potraktował z taką samą dbałością o realia, jak Dziki Zachód, to chyba nie :)

   Usuń
  2. Karol May to Karol May i cykl Arabski to przefarbowany Winnetou ale mimo wszystko wyżej ceniony od przygód na Dzikim Zachodzie i co najważniejsze Maya nie czyta dzisiaj prawdopodobnie nikt a to przecież taka fajna relaksacyjna lektura :-)

   Usuń