sobota, 28 maja 2016

Adam Krechowiecki - O tron. Sława.

W trzecim tomie powieści pozostajemy przy dobrze nam już znanych postaciach historycznych i fikcyjnych. Pośród tych pierwszych na pierwszy plan wysuwa się hetman Sobieski.

Ocena wieku XVII w Polsce jest u Krechowieckiego (czemu dziwić się nie można) pesymistyczna. Nawet Sobieski - "gwiazda" tamtych czasów, jest w "O tron" postacią nie do końca jednoznacznie pozytywną.
A choć tom ten kończy się zwycięstwem chocimskim i tytułową sławą hetmana, prawo wypowiedzenia ostatniego słowa daje Krechowiecki stojącemu na grobem elektorowi brandenburskiemu.

Jeśli losy bohaterów zaczęte w "Ostatnim dynaście" i kontynuowane w "Piaście" zaciekawiły Was, zapraszam do kontynuacji przygody, historii i polityki w "Sławie". Ja natomiast, nie ustając, zasiadam do czytania zwieńczenia powieści w tomie zatytułowanym "Mrok". Mam nadzieję skończyć to nagranie w ciągu najbliższego tygodnia, bo od 4. czerwca zamierzam się urlopować. Gdyby się nie udało, na końcówkę będziecie musieli poczekać na mój powrót - 18. czerwca.

W planach urlopowych mam duże ilości spacerów w towarzystwie żony i psów, napawanie oczu krajobrazami, wieczorne czytanie, a także sesje zdjęciowe (po obu stronach obiektywu, bo niektórzy strasznie narzekają, że taki tajemniczy jestem i nikt nie wie, jak wyglądam). :-)

Adam Krechowiecki - O tron. Sława. RAR 801.2 MB
http://ramoty.poczytajmimako.pl/index.php?dir=Mako%20czyta%20ramoty/&file=AK_Slawa.rar

6 komentarzy:

 1. Przyznam się szczerze, że troszkę niecierpliwy byłem i pobrałem zanim opublikowałeś ten post (korzystając z Aktualnie nagrywanej ramoty). Książka niesamowicie wciągająca (nie będę już powtarzał po raz n-ty czemu tak zapomniana a taki cykl Sienkiewiczowski zupełnie na odwrót). Zastanawiam się bardziej co nam zaproponujesz jak skończysz ostatni tom.
  W każdym razie życzę miłego wypoczynku na urlopie, i nie to że nie jestem ciekaw jak wyglądasz ale czy nie lepiej pozostać takim nieco tajemniczym?

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdyby tak "Podróż do Ciemnogorodu" Stanisława Kostki Potockiego - rzecz wydana pierwszy [i ostatni?] raz w 1820 roku? Rzecz bardzo aktualna!!!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie wydanie 2003. Nie twórzmy teorii spiskowych :)

   Usuń
  2. Dziękuję za uściślającą informację Vide - moja opatrzona znakiem zapytania uwaga. Rzecz jednak - jak wszystko co dobre - nadal aktualna.
   Nagrywam - pro domo sua - opowiadanie pana K. Borunia "Osmy krąg piekieł".
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Ciekawi mnie, czy ktoś pokusił się o policzenie, ile razy któryś z bohaterów 'ramionami dźwignął'.

  OdpowiedzUsuń